Drogi Użytkowniku, 24 kwietnia 2015 roku zamykamy serwis Studente.pl. Jeśli znalazłeś tu jakieś treści, które mogą Ci się przydać po tej dacie, skopiuj je na swój komputer, bo od marca 2015 nie będzie to już możliwe. Dziękujemy, że byłeś z nami.


Redakcja Studente.pl

Lifestyle

2009-05-13 10:16:03

Omegle.com – zupełnie nowa jakość internetowego czata

Wasza ocena 7.2 Oceń artykuł
Omegle.com – zupełnie nowa jakość internetowego czata 7.2 out of 10 based on 69 ratings. 69 user reviews.

W ciągu kilku dni poznałam na Omegle więcej obcokrajowców, niż w całym swoim życiu do tej pory. Każda znajomość rozpoczynała się tak samo: „You`re chatting with the random stranger now. Say hi!”. Na początku nie wiedziałam, o czym rozmawiać z anonimowym użytkownikiem z drugiego końca świata? Po przeszło stu rozmowach już wiem: absolutnie o wszystkim.

Pierwsza rozmowa

Omegle nie jest zwykłym chatem. Nie musisz wymyślać nicka, wybierać pokoju, wreszcie - nie masz wpływu na to, z kim rozmawiasz. fot. theta

Omegle nie jest zwykłym chatem. Nie musisz wymyślać nicka, wybierać pokoju, wreszcie - nie masz wpływu na to, z kim rozmawiasz.

fot. theta

Nie przyjmuję żadnej taktyki, postanawiam iść na żywioł. Trafiam na 17-latkę z Australii. 
- Hi.
- Hi. 
- ASL? 

I tu zaczyna się problem. Przepraszam za brak znajomości angielskich skrótów internetowych. Tłumaczę, że nie bywam na zagranicznych czatach. Australijka się śmieje. 
- Age - Sex - Location (Wiek, Płeć, Miejscowość) - wyjaśnia.
Zapomina dodać: idiotko. Po ujawnieniu, że też jestem kobietą, rozmówczyni się zmywa, ale pozostawia mi cenną wiedzę. 

Nauczona doświadczeniem rzucam nonszalancko „ASL” w kolejnej rozmowie. Dostaję szybką odpowiedź: „21/m/China”. W ten sam sposób natychmiast określam siebie, zupełnie jak gdybym poruszała się po Omegle całe życie. Chińczyk zna reprezentację Polski w siatkówce. Serce mi rośnie. Zaczynam rozwodzić się na temat sukcesów polskich sportowców. Chyba przegięłam. Disconnect. 

Czterech Chińczyków później wyciągam pierwsze wnioski. Środkowa Azja ma silną reprezentację na serwisie. W końcu chwalę się jednemu tym spostrzeżeniem. Odpowiada, że muszę szkolić angielski. Zadaję pytanie, na które czekałam od dawna:
- Jak wygląda chińska klawiatura?
- Wielka
- odpowiada. 

Tak myślałam. Rozpoczynam kolejną rozmowę.
- Hi
- I love Robert Pattison!!

Dochodzę do kolejnych wniosków. Muszę uzbroić się w cierpliwość...


Jak działa ten genialny projekt 18-latka

Twórcą strony jest 18-latek z Vermont w USA, przedstawiający się w internecie jako Leif K-Brooks. Na swoim blogu opowiada o tym, że lubi gry komputerowe i jak bardzo był podekscytowany, gdy 25 marca 2009 roku liczba użytkowników na Omegle przekroczyła setkę. Dziś w zależności od pory dnia na serwisie przebywa od półtora do 4 tysięcy osób. Omegle działa na zasadzie czata, ale nie wymaga logowania, wybierania nicka czy pokoju. Wystarczy kliknąć „Start”, a w razie potrzeby rozłączyć rozmówcę, który jawi się w rozmowie tylko jako „Stranger”. Użytkownicy dobierani są przypadkowo. Rozmowę można przerwać w każdym momencie; tak samo, jak rozpocząć nową. W danej chwili można rozmawiać tylko z jednym nieznajomym.


Omegle to doskonały sposób, żeby przekonać się, co ludzie z drugiego końca świata wiedzą i myślą o Polsce i Polakach. fot. Theta

Omegle to doskonały sposób, żeby przekonać się, co ludzie z drugiego końca świata wiedzą i myślą o Polsce i Polakach.

fot. Theta

Polak? Sorry, zostawiłem mleko na gazie

Po kilku godzinach chatowania utwierdzam się w przekonaniu, że trzeba przebrnąć przez kilkadziesiąt pogawędek, żeby znaleźć wartościową osobę. Chyba że wybrałam złą godzinę, bo akurat wszystkie amerykańskie nastolatki mają wolne i spamują serwis? Zaczynam po „hi” wklejać formułę: „Jeśli masz mniej niż 17 lat, proszę rozłącz się - nie traćmy czasu”. Skutkuje. Poznaję 30-letniego Szweda. Rozmawiamy o piwie, pogodzie i imigrantach. Niby nic, ale pierwszy krok do normalnych konwersacji. Po godzince miłej rozmowy wymieniamy się mailami. I nie jest to ostatnia wymiana tego dnia.

Nowojorczyk. 25 lat. Student. Po kilku zwrotach grzecznościowych Amerykanin rzuca, że jedyne, co wie o naszym kraju, to to, że żebrzemy u USA o ochronę. Rozłącza się. I dobrze, bo czekała go cięta riposta.

- Polacy nie są dość dobrze odbierani - mówi Jacek, student socjologii, który Omagle zafascynował się kilka tygodni temu. - Często mi się zdarza, że podczas rozmowy, nieznajomy rozłącza się zaraz po podaniu przeze mnie lokalizacji. Jeśli już ktoś zacznie rozmowę, zwykle pyta czy piję wódkę itp. Najgorsi są Amerykanie, Niemcy i Anglicy, bo w odróżnieniu np. od ludzi z Chile, mieli z Polakami kontakt i mają wyrobioną opinię, często bardzo stereotypową. Chociaż to oczywiście nie jest to regułą; miałem też bardzo sympatyczne pogawędki z obywatelami tych krajów - dodaje.


Bądź normalny w sieci

Stranger - ASL 19/m/USA: 
- jesteś napalona?

I tak do znudzenia. Około 20 polskiego czasu. Natężenie propozycji seksualnych i PoKeMoNoFFeGo kroju pisma jest już nie do zniesienia. Tracąc wszelkie nadzieje, piszę wprost:
- Cześć. Szukam kogoś, kto może już legalnie kupić alkohol, nie chce mi opowiadać o swoim penisie, ani oglądać moich fotek. Co Ty na to?
- W takim razie miło mi Cię poznać
- odpowiada Johan z Holandii. 

Strzał w dziesiątkę. Po kilku godzinach towarzyskiej rozmowy, przeplatanej z narzekaniem na najazd ćwierćinteligentów na serwis, Johan pomaga mi zarejestrować się w msn, żeby móc utrzymywać kontakt na co dzień. A mama mówiła, żeby uważać na nieznajomych w sieci...

Zaczynam się zastanawiać czy po tym artykule, tak jak po publikacji na wykop.pl, Omegle nie zaleją poszukiwacze taniej rozrywki i internetowi zadymiarze? Może i tak. Ale po dwóch dniach im się znudzi, a link pozostanie w ulubionych tych, którzy naprawdę chcą dowiedzieć się, jaka jest pogoda w Nowej Zelandii czy po prostu podszlifować angielski. I będą pamiętać, że za każdym razem po słowach „I`m from Poland” na czacie, tworzą opinię na temat nas i naszego kraju. 


Kosmici

- Hi
- Hi
- Wiesz, ścigają mnie tajni agenci i nie mogę z Tobą rozmawiać, bo mogą Cię namierzyć i będziesz mieć problemy... O nie, za późno. Szybko, ewakuuj się z tego miejsca, a komputer zaprogramuj żeby uległ autodestrukcji aaaa..aaaa...oni już tu są!!!


Po chwili w zupełnym osłupieniu, podejmuję grę, próbując wspólnie z rozmówcą znaleźć wyjście z sytuacji. Tego samego poranka dostaję propozycję gotowania satanistycznej zupy z kota oraz podróży w czasie i przestrzeni za pomocą kubka kawy. Cóż...

- Thai. Wietnam.
- Czym się zajmujesz w Wietnamie?
- Wietnam. 
- Tak, rozumiem, ale czym się zajmujesz.
- :)


Thai najwyraźniej pracuje nad angielskim. Nie będę mu zatem przeszkadzać moimi gramatycznymi niedociągnięciami. Miło było poznać. Disconnect.


100 nieznajomych
 
W ciągu kilku dni poznałam na Omegle więcej obcokrajowców, niż w całym swoim życiu do tej pory. Rozmawiałam z Chile, Nową Zelandią, Indiami, Bangladeszem, RPA, Turcją, Czechami, tysiącem Chińczyków i tylko jednym Polakiem. Dowiedziałam się, co to jest ASL, jak wygląda Polska dzielnica w Istambule, jak serfuje się na australijskich falach i jak się przedstawić po Chińsku. Przede wszystkim jednak dowiedziałam się, co obcokrajowcy wiedzą w Polsce, jaka jest ich opinia o Polakach i czy w dzisiejszych czasem, kiedy gawędzisz sobie po angielsku z internautą z drugiego końca świata, pochodzenie ma tak naprawdę znaczenie.

Marta Bzoma


studente.pl on Facebook
pozycjonuj swoją stronę zdobędziesz więcej użytkowników webmind2015-03-10 14:36:26
http://steam-free-games.com/index.php?id=1197675 HELP2014-09-13 16:32:49
robie seks seks2014-01-08 16:36:56
Ja poznałam mojego ex z szwajcari na czacie ale akurat wolę chattroulette może troche zboczony ale poznałam tam cudownych ludzi z którymi do dzisiaj utrzymuję kontakt a na dodatek podszkoliłam swój angielski a co do omegle to kiedyś było fajne gdy przekierowywało cie na różne zakątki świata. od kiedy jest jeden język to nie umie porozmawiać z nikim innym jak z polakami. (z całym szacunkiem dla polaków) ale wchodze na takie stronki tylko i wyłącznie aby poznać kogoś zza granicy a nie polaka. emi2013-06-14 19:59:45
Mam problem, każda osoba, z którą zaczynam pisać jest z Polski.. A chciałabym porozmawiać z kimś zza granicy, tylko kompletnie nie wiem jak to zmienić! Kinga2013-04-19 14:49:47
podoba mi się Twój styl pisania.
co do stronki, to faktycznie jest świetna. tylko trzeba mieć cierpliwość dla tych "bekowców"..
roxanne2013-02-26 06:34:39
Z tego co zauwżyłam po słowie "Polska" rozłącza się 60% osób. Mimo, że kocham swój kraj, to podaję się za szwedkę (co prawda moja mama jest szwedką, ale nie zmienia to tego,że ja jestem polką). AŻ przykro było czytac te wszystkie bzdury od tych 40% ludzi, którzy się nie rozłaczyli. Raz spotkałam amerykankę, całkiem sympatyczna, dopóki się nie spytała czy mamy stały dopływ ciepłej wody i czy kiedykolwiek byłam w kinie. To drugie jeszcze zrozumie, ale pierwsze.... Szwedka2012-12-31 19:55:43
Omegle ? - Mega >3 . Co prawda jest tam pełno zboków , ale pomijając to stronka jest boska .
Ja osobiście jeszcze ani razu nie spotkałam się z tym aby ktoś pytał olska ? Gdzie to jest ? , albo się rozłączał . Na fejsie mam ok. 10 osób poznanych przez omegle . Jeżeli chcecie znaleźć polaków , to kliknijcie sobie w zainteresowaniach : Polska . Na prawdę mnóstwo niesamowitych osobowości *.* . Można na na prawde podszkolić angielski - zgadzam sie Serdecznie polecam
nika2012-12-26 20:21:11
ja polecam gochat.in, czat jednostronnie anonimowy arek242342012-11-25 15:35:07

nicker napisał(a):

Ciekawy pomysł ale cały czat został zdominowany przez zboczeńców, niestety. Na 20 osób dwie nie były z fujarami na wierzchu. żal...


Święta prawda.
jarek80082012-11-08 09:03:28
« [1] 2 3 4 » 

Forum studente.pl Najnowsze wątki | Najpopularniejsze wątki | Dołącz

Zobacz także

Wygraj wyjazd służbowy i wakacje we wrześniu! Tysiąc dolarów dla freelancera z Poznania. Kto zdobędzie kolejną nagrodę? Zobacz najlepsze filmy o Wrocławiu! Gala finałowa konkursu Kręć Wrocław Wybierz najlepszy film o Wrocławiu! Ruszyło głosowanie w konkursie Kręć Wrocław
Przypomnij hasło » Zarejestruj się »

Polecane lokale

Eventy

« »