Drogi Użytkowniku, 28 lutego 2015 roku zamykamy serwis Studente.pl. Jeśli znalazłeś tu jakieś treści, które mogą Ci się przydać po tej dacie, skopiuj je na swój komputer, bo od marca 2015 nie będzie to już możliwe. Dziękujemy, że byłeś z nami.


Redakcja Studente.pl

Lifestyle

2007-08-21 17:44:25

Decoupage, czyli domowe zdobienie

Wasza ocena 9.6 Oceń artykuł
Decoupage, czyli domowe zdobienie 9.6 out of 10 based on 11 ratings. 11 user reviews.

Czy umiesz zamienić stare drewniane pudełko w stylową szkatułkę w kolonialnym stylu? Dzięki sztuce decoupage'u ze starych bibelotów można niewielkim kosztem zrobić prawdziwe dzieła sztuki.

Agnieszka ozdabia wszystko co ma pod ręką

Agnieszka ozdabia wszystko co ma pod ręką

Sztuka i zabawa

Decoupage to technika zdobienia przedmiotów codziennego użytku. Najkrócej mówiąc, polega na wycinaniu obrazków, motywów, a następnie przyklejaniu ich i pokrywaniu całości wieloma warstwami lakieru. Jednak przede wszystkim decoupage to nieograniczone możliwości. To tworzenie własnego stylu, nadawanie charakteru zwyczajnym przedmiotom. Hobby i sposób na relaks, który cieszy się coraz większą popularnością.

- Decoupage to świetna metoda na oderwanie się od codziennych stresów, bolączek i problemów -opowiada Agnieszka, która odkryła technikę półtora roku temu. Całkiem przypadkiem. Teraz to jej sposób na życie. - Decoupage bardzo mnie relaksuje. Sama świadomość, że robię to, co lubię i że podoba się to ludziom, sprawia, że czuję się spełniona.

Zdobić każdy może

Agnieszka ozdabia wszystko, co znajdzie pod ręką. Przy "decu" nie ma żadnych ograniczeń: metal, szkło, drewno, skóra, świece, tekstylia. Inspiracje czerpie głównie z własnej wyobraźni.
- Nigdy nie zdarzyło mi się wzorować na innych „dekupażystach". Nigdy też nie spotkałam pracy podobnej do mojej. Oczywiście motywy się powtarzają. Rynek papierów i serwetek jest ograniczony. Jednak każdy element można zastosować na tyle sposobów, że gdy wypracuje się własny styl, raczej nie zdarza się, by coś się powielało - wyjaśnia.

Sztuka decoupage'u nie wymaga talentu, jedynie wyobraźni

Sztuka decoupage'u nie wymaga talentu, jedynie wyobraźni

Agnieszka podkreśla też, że nie trzeba mieć szczególnych zdolności, aby być artystą.
- Początki zawsze są najtrudniejsze, ale techniki można się nauczyć .Trudność nie leży w samym naklejeniu motywu. Najtrudniejsze w tym wszystkim jest stworzenie harmonijnej kompozycji. Trzeba umieć dobrze dobrać kolory, motywy i odpowiednio je umieścić - tłumaczy.

Coś z niczego

Przedmioty ozdobione przez Agnieszkę budzą podziw wśród najbliższych.
- Na początku pukali się w czoło, gdy o tym słyszeli - śmieje się. - Teraz zachwycają się, że można takie cuda wyczarować z niczego. Największy szok następuje, gdy widzą, jak stopniowo z kilku szpargałów, które można znaleźć w każdym domu, powstaje coś, co cieszy oko.

Przedmioty ozdobione techniką decoupage uatrakcyjniają nie tylko dom Agnieszki.
- Robię dużo prezentów dla rodziny i przyjaciół. Część prac przekazałam na aukcje charytatywne - opowiada. - Sprzedaję też swoje prace znajomym i na internetowych aukcjach.

Decoupage zdobywa coraz większą popularność. Pod okiem Agnieszki uczą się także znajomi. Podpatrują, doskonalą umiejętności. A jeśli brakuje nauczyciela ?
- Czytać, czytać, czytać! - zachęca Agnieszka. - Przeczytać wszystko, co się da. Potem sprawdzić w piwnicy, czy przypadkiem jakaś resztka farby nie została z remontu. Znaleźć pędzel, serwetkę lub fajny papierek, pudełko po butach, zbędny kawałek kartonu bądź deski i próbować !

Docupage'owe ozdoby nadają się idealnie na prezenty

Docupage'owe ozdoby nadają się idealnie na prezenty

ABC decoupage'u

Zanim zostaniemy mistrzami decoupage'u warto poznać podstawowe zasady zdobienia.

Najpierw gromadzimy materiały:
-motywy z różnego papieru, także specjalnego do decoupage
-klej akrylowy lub winylowy
-farba akrylowa
-lakier na bazie wody
-pędzle, gąbki, nożyki, nożyczki, papier ścierny
i zabieramy się do pracy.

Najważniejsze wskazówki udzielane przez Katarzynę Izydorczyk, instruktorkę decoupage'u, której bezpłatne pokazy odbywają się w sklepie Tel-Pen we Wrocławiu (szczegóły na: www.artizana.pl):

1. Najpierw wyrównujemy powierzchnię przedmiotu papierem ściernym.
2. Powierzchnię malujemy farbą, która będzie pełniła rolę podkładu.
3.Na wyschniętą powierzchnię nakładamy bezbarwny lakier Krakelierlack, który spowoduje spękanie wierzchniej warstwy farby i da efekt postarzenia przedmiotu.
4.Zostawiamy do wyschnięcia.
5.Nakładamy cienką warstwę farby w wybranym kolorze - znacznie jaśniejszym lub znacznie ciemniejszym od koloru podkładu, jeśli chcemy uzyskać wyraźny efekt spękania.
6.Wybrany obrazek smarujemy klejem i przyklejamy na przedmiot.
7.Jeszcze raz pokrywamy motyw klejem. Powierzchnię wokół motywu można dodatkowo ozdobić  farbami akrylowymi.
8.Po wyschnięciu dla zabezpieczenia powierzchni przedmiotu należy pomalować go akrylowym lakierem bezbarwnym .

Cudeńko gotowe.

 

Artykuł ukazał się 28.09.2006 na łamach e-LAMA.pl

 

Magda Migała


studente.pl on Facebook
Dodaj do Gwar.pl Wykop to! Dodaj do Digg.com

Przeczytaj komentarze na Forum studente.pl

Brak komentarzy na ten temat. Zobacz inne dyskusje na Forum lub dodaj komentarz.

Forum studente.pl Najnowsze wątki | Najpopularniejsze wątki | Dołącz

Zobacz także

Wygraj wyjazd służbowy i wakacje we wrześniu! Tysiąc dolarów dla freelancera z Poznania. Kto zdobędzie kolejną nagrodę? Zobacz najlepsze filmy o Wrocławiu! Gala finałowa konkursu Kręć Wrocław Wybierz najlepszy film o Wrocławiu! Ruszyło głosowanie w konkursie Kręć Wrocław
Przypomnij hasło » Zarejestruj się »

Polecane lokale

Eventy

« »