Drogi Użytkowniku, 28 lutego 2015 roku zamykamy serwis Studente.pl. Jeśli znalazłeś tu jakieś treści, które mogą Ci się przydać po tej dacie, skopiuj je na swój komputer, bo od marca 2015 nie będzie to już możliwe. Dziękujemy, że byłeś z nami.


Redakcja Studente.pl

Studia, nauka

2007-04-30 12:55:04

Jak zdać maturę z historii?

Wasza ocena 7.4 Oceń artykuł
Jak zdać maturę z historii? 7.4 out of 10 based on 37 ratings. 37 user reviews.

Jeśli wybierasz się na prawo czy politologię, to wiesz już, że matura z historii cię nie ominie. Jak skutecznie nauczyć się wszystkich dat, wydarzeń i nazwisk, żeby bez problemu zdać egzamin dojrzałości?

Kasztany już kwitną. Matura z historii już 17. maja! fot. archiwum

Kasztany już kwitną. Matura z historii już 17. maja!

fot. archiwum

Przede wszystkim - podręcznik

Już na wstępie należy podkreślić: do matury po prostu nie warto uczyć się ze zbyt szczegółowych książek. Są one wprawdzie znakomitą lekturą dla pasjonatów, ale np. wielka jak cegła "Starożytność" Wolskiego zawiera zbyt duży ładunek specjalistycznych informacji. Nie są one wymagane na egzaminie, a mogą tylko zwiększyć mętlik w głowie zestresowanego maturzysty.

Znacznie rozsądniej jest zainwestować w jedno, dwa porządne repetytoria obejmujące cały materiał maturalny. Warto popytać o nie znajomych, którzy zdawali historię na maturze w zeszłym roku, podejść do księgarni lub poszukać w Internecie.

Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w atlas historyczny, zwłaszcza, że znajomość mapek wydaje się być słabą stroną maturzystów.
- Uczniowie nie znają się na mapach. Większość z nich nie dostaje nawet połowy punktów za tę cześć egzaminu maturalnego - zwraca uwagę p. Chmura, egzaminator wrocławskiego OKE. - Inne często powtarzające się błędy, to nieznajomość podstawowych dokumentów historii, czyli nieumiejętność rozpoznania fundamentalnych tekstów źródłowych. Oprócz tego w wypracowaniu uczniowie podają mało dat, nie znają ich - podsumowuje p. Chmura.

Tutaj pomocne okazują się kalendaria zamieszczane w niektórych atlasach czy podręcznikach. Można także opracować je samodzielnie, co pomaga uporządkować i powtórzyć materiał.
    
Internet i fakultet, czyli bierzemy się do roboty

Maturę z historii można dobrze zdać bez dodatkowej pomocy "z zewnątrz", wystarczy trochę energii i samodyscypliny. Jako że ćwiczenie czyni mistrza, warto jest samodzielnie wypełnić kilka arkuszy maturalnych, a potem (uczciwie) sprawdzić rozwiązania według klucza egzaminacyjnego.

W tym wypadku naszym największym sprzymierzeńcem staje się Internet. Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.edu.pl ) dostępne są wraz z rozwiązaniami arkusze z prawdziwych i próbnych matur, poczynając od maja 2005 roku. Ponadto, jeśli dokładnie poszukamy w sieci, możemy też znaleźć wcześniejsze arkusze. Arkusze z próbnej matury 2006 oraz z poprzedniego roku znajdziesz tutaj - http://www.e-lama.pl/artykul.php?id=1486 . W razie wątpliwości, użytecznymi pomocami naukowymi bywają wirtualne encyklopedie, np. Wikipedia.

Przydatne są też fakultety maturalne. Często to właśnie dopiero one są w stanie skłonić uczniów do rozpoczęcia w miarę regularnej nauki.
- Fakultety z historii mam od II semestru drugiej klasy, tak samo z WOSu, cztery godziny w tygodniu. Miałyśmy powtórki w postaci sprawdzianów z całych działów. Mieliśmy czasami arkusze maturalne na ocenę. Myślę, że jestem zadowolona, zdążyłyśmy przerobić cały materiał - mówi Asia, maturzystka z LO Sióstr Urszulanek we Wrocławiu.

Teoretycznie każda szkoła powinna zatroszczyć się o organizację fakultetów. Sporo jednak zależy tu od dobrej woli nauczycieli i dyrekcji, czasami uczniowie sami musza dopraszać się o dodatkowe zajęcia. Dlatego też obecni drugoklasiści, którzy wiedzą, że będą zdawać historię na maturze, już  wkrótce powinni zainteresować się ich rozplanowaniem w swoich szkołach.

Jak napisać wypracowanie?

Praca pisemna jest na maturze z historii najlepiej punktowana. Wypracowanie z głowy mają ci, którzy piszą podstawę, jednak rozszerzenie musi się uporać z napisaniem dość obszernej pracy. Co powinno się w niej znaleźć?

Wstęp:
Rozwinięcie tematu pracy, czyli o czym będziemy pisać. Warto też w kilku zdaniach rozwinąć sam temat, które wykażą, że go zrozumieliśmy.
Określenie dat wyznaczających zakres pracy, np. temat "Reformacja w Europie w XVI wieku", gdzie cezurami mogą być: rok 1517 - data wystąpienia Marcina Lutra oraz rok 1598, czyli wydanie edyktu nantejskiego. Oprócz tego, warto zaznaczyć również, że temat dotyczy państw Europy Zachodniej (Niemiec, Francji, Anglii), i części Europy Północnej i Środkowej (Danii, Szwecji, Rzeczpospolitej). Unikniemy dzięki temu zarzutu, że praca nie objęła innych regionów Europy, jak mógłby sugerować temat.
Warto też streścić najważniejsze zagadnienia, o których będziemy pisać w dalszej części.

Rozwinięcie:
Wypracowanie z historii można napisać albo chronologicznie, albo problemowo. Materiał trzeba posegregować, aby móc umieścić go w odpowiednim miejscu naszej pracy. W przypadku pracy pisanej chronologicznie, musimy skupić się na relacjonowaniu wydarzeń w określonym odcinku czasu. Gdy zdecydujemy się na formę problemową - wyodrębniamy problemy historyczne, które chcemy analizować.
Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na to, aby praca była uporządkowana według związków przyczynowo-skutkowych. Prościej mówiąc, musi być widać, w jaki sposób jedno wpływało na drugie.
Aby uzyskać jak największą liczę punktów, w pracy musimy zawrzeć konkretne informacje historyczne (lanie wody odpada!), czyli daty, nazwiska, wydarzenia. Na zakończenie tej części pracy, musimy sformułować odpowiednie wnioski cząstkowe, które pomogą nam w napisaniu ostatniej części pracy.

Zakończenie:
W tej części wykazujemy, że zrozumieliśmy znaczenie opisanych wcześniej zagadnień oraz potrafimy dokonać ich oceny. W zakończeniu możemy umieścić też własne opinie na prezentowany temat. Ważne, aby w końcowej części pracy zawrzeć wnioski podsumowujące całość oraz syntezę historyczną, ukazującą miejsce wydarzeń w procesie dziejowym.

Pomimo że do matury z historii (17. maja) zostały niecałe trzy tygodnie, nie należy wpadać w panikę. Dobry podręcznik, regularne pisanie wypracowań maturalnych oraz odrobina wiary w siebie z pewnością pomogą zdać ją dobrze. Czego życzymy wszystkim maturzystom!

Przeczytaj także, jak dobrze zdać maturę z polskiego! - http://www.e-lama.pl/artykul.php?id=1417
Jak szybko i skutecznie uczyć się do egzaminów? - http://e-lama.pl/artykul.php?id=2570

Joanna Bolanowska


studente.pl on Facebook
Słuchajcie, nie cały miesiąc mi został do matury. I jest dobrze. To się nazywa tzw. "Speed Run", tylko dla MEGA Inteligentnych ludzi. Nie miałem, rozszerzenia w LO, i nigdy wcześniej się jej nie uczyłem.

Naukę, zacząłem zaledwie od 3x dni a już przerabiam teraz na dzień dzisiejszy, robię renesans. Talent, talentem... Ale jak to mój Ojciec, mawia 10% talentu 90% pracy/zacięcia. Jak siedzicie po 19h dziennie (5h snu) to nie ma szans abyś NIE przerobił całego materiału. Wręcz, przeciwnie zostanie Ci jeszcze w cholerę czasu, na powtórki. Więc, nie załamujcie się tylko do roboty. Kawka + duuże ilości Magnezu mogą okazać się bardzo przydatne. Pozdrawiam
Art2013-04-06 14:02:12
18 maja 2011 r. to dzień tegorocznej matury z historii. Warto się do niej dobrze przygotować. Nie jest jeszcze za późno na ostatnie rady i uwagi. Oto moja pomoc dla Was.

Dlatego warto skorzystać z tego maturalnego poradnika (oczywiście za darmo i bez zobowiązań):

Matura z historii: http://www.historia.org.pl/index.php/projekty/projekty/matura-z-historii/2055-matura-z-his torii-2011.html

Jak napisać wypracowanie z historii: http://www.historia.org.pl/index.php/projekty/projekty/matura-z-historii/401-wypracowanie- z-historii-mini-przewodnik.html

Jakie będą pytania na maturze z historii? http://www.historia.org.pl/index.php/konkursy/konkursy/konkursy-tematyczne/2153-maturalny- typer-z-historii-poznaj-list-typow-maturalnych-tematow-z-historii.html
batterypl2011-05-16 19:28:33
ja tam przygotowywałem się z wypracowania.pl m2010-05-21 12:58:45
Hmm, a ja utknąłem na starożytności i będę miał 3 dni po maturze ustnej na powtórzenie całej historii. Dodam, że jestem mat-fiz. Kujon2010-05-09 22:47:00
To dlaczego ja się nie boję. Z tego co widzę, to wszyscy panikują, a to ja powinienem Zacząłem uczyc się dwa miesiące temu, wprawdzie mam faki w szkole, ale czasem korzystam z korków. Generalnie podchodzę na luzie, no bo cóż wielkiego sie może stac? :] Przez pierwsze dwa lata liceum naukę zupełnie olewałem, a próbną podstawę napisałem na 75%, rozszerzenie na blisko 40%. Będzie dobrze! Powodzenia McAron2010-05-08 21:13:49
Nom ja tez się boję heheheh zobaczymy jak to pójdzie Marta nie trzęś się tak Kamil2010-04-22 16:09:03
hm, ja miałam planowo 4 godziny w tygodniu, ale okazało się to niewystarczające (od 2 klasy) i przez całe ferie siedziałam łącznie 24h w szkole. Pełne, zegarowe.
mam miesiąc do historii, a i tak trzęsę portkami

powodzenia wszystkim maturzystom ! ))
marta2010-04-15 18:33:17
Owszem, tylko artykuł ze strony VII LO jest osiem miesięcy późniejszy ehnaton2008-08-03 12:28:34
Czy to aby na pewno nie to samo ?

http://www.lo8.wroc.pl/index.php?option=com_content&task=view&id= 298&Itemid=247

Autor : Katarzyna Misiejuk
tdk2008-07-31 21:05:30
Mi działają bez problemu. Może spróbuj ściągnąć nowy Acrobat Reader? Myrkul2008-02-02 12:40:13
« [1] 2 » 

Zobacz także

Tysiąc dolarów dla freelancera z Poznania. Kto zdobędzie kolejną nagrodę? Nauczyć się tańczyć po mistrzowsku! Przyjdź na zajęcia dancehall Zobacz najlepsze filmy o Wrocławiu! Gala finałowa konkursu Kręć Wrocław
Przypomnij hasło » Zarejestruj się »

Szukasz szkoły lub uczelni?

Ilość obiektów: 3814Dodaj swój wpis!

Polecane

  • Policealne Studium Plastyczne Anima Art

    Policealne Studium Plastyczne Anima Art posiada od 2006 roku uprawnienia szkoły publicznej i jako jedyne w Polsce studium policealne, w ramach kierunku techniki graficzne, kształcimy w specjalizacji animacja filmowa.