Drogi Użytkowniku, 28 lutego 2015 roku zamykamy serwis Studente.pl. Jeśli znalazłeś tu jakieś treści, które mogą Ci się przydać po tej dacie, skopiuj je na swój komputer, bo od marca 2015 nie będzie to już możliwe. Dziękujemy, że byłeś z nami.


Redakcja Studente.pl

 Wielkanoc a Islam - Archiwum - Strona główna - studente.pl
Strona główna

2007-04-09 14:35:20

Wielkanoc a Islam

Wasza ocena 8.6 Oceń artykuł
Wielkanoc a Islam 8.6 out of 10 based on 5 ratings. 5 user reviews.

Wielkanoc to najważniejsze święto w kościele katolickim. Czy znamy jego “odpowiedniki” w Islamie? O świętowaniu Wielkanocy w Polsce i muzułmańskich uroczystościach opowiada sudańczyk Badreldin Kabashi, student farmacji na AM we Wrocławiu.

Badreldin Kabashi o Wielkanocy:

W Sudanie tylko około pięciu procent ludności to katolicy, ale w czasie Wielkanocy wszyscy mieszkańcy kraju biorą wolne na cztery dni. My (muzułmanie – przyp. red) wtedy nie świętujemy, ale odwiedzamy znajomych, którzy nas zapraszają na uroczyste śniadanie oraz składamy wszystkim życzenia.

W Polsce na Święta Wielkanocne zapraszają mnie koledzy. W tym roku musiałem nawet niektórym odmówić, bo wcześniej dostałem już zaproszenia na świąteczne śniadanie i obiad.

...i o muzułmańskich świętach:

Muzułmanie mają inne obrządki i święta, które są dla nich ważne. Istnieją dwa główne: Ramadan, który kończy się trzydziestodniowym postem (w zeszłym roku obchodziliśmy go w październiku) oraz Wielkie Święta.

We Wrocławiu spędzam nasze Święta ze znajomymi, którzy też są mahometanami. Spotykamy się w meczecie przy Kasprowicza. W czasie modlitwy przemawia Imam, można to porównać do kazania. Modlimy się słowami z Koranu.

Co roku z okazji Ramadanu przygotowujemy bardzo słodkie ciasta. Takie obyczaje panują u mnie w Sudanie, ale na świecie są 22 kraje arabskie i każdy ma swoje własne tradycje. W czasie Ramadanu nie wolno jeść ani pić od wschodu do zachodu słońca. Łatwiej jest w zimie, bo dzień jest krótki, gorzej latem. Są jednak wyjątki, np. kiedy kobieta jest w ciąży, lub jeśli czyjeś życie lub zdrowie jest zagrożone – wtedy oczywiście można odstąpić od postu. Jednak w takim wypadku Ramadan należy powtórzyć.
To święto wypada w każdym kolejnym roku o dwa tygodnie wcześniej. W zeszłym roku był w październiku, za dwa lata zacznie się we wrześniu.

Wielkie Święta (cztery dni wolne) są porównywalne pod względem znaczenia do waszej Wielkanocy. Rano wspólna modlitwa, w czasie której nie można rozmawiać, później jemy razem obiad i idziemy składać życzenia znajomym. Tradycyjnie na Wielkie Święta zabija się barana, którego później spożywamy. Zwykle organizujemy składkę, żeby kupić barany na tę okazję. Jeżeli kogoś nie stać na taki zakup, jego sąsiedzi lub znajomi mają obowiązek się z nim podzielić.

W tym roku Wielkie Święta obchodziliśmy w marcu. Dostałem mnóstwo życzeń od polskich znajomych, niezależnie od ich wyznania.

 

Z Badreldinem  Kabashi rozmawiała:

Daria Figura


studente.pl on Facebook
Dodaj do Gwar.pl Wykop to! Dodaj do Digg.com

Przeczytaj komentarze na Forum studente.pl

Brak komentarzy na ten temat. Zobacz inne dyskusje na Forum lub dodaj komentarz.

Forum studente.pl Najnowsze wątki | Najpopularniejsze wątki | Dołącz

Zobacz także

Wygraj wyjazd służbowy i wakacje we wrześniu! Tysiąc dolarów dla freelancera z Poznania. Kto zdobędzie kolejną nagrodę? Nauczyć się tańczyć po mistrzowsku! Przyjdź na zajęcia dancehall Zobacz najlepsze filmy o Wrocławiu! Gala finałowa konkursu Kręć Wrocław
Przypomnij hasło » Zarejestruj się »

Eventy

« »